This year’s Ostrander Award nominees. 

click to enlarge theater-mag.jpg

The 33rd Annual Ostrander Awards honoring excellence in Memphis theater will take place at the Orpheum Theatre Sunday, August 21st. Cocktails start at 6 p.m. The awards, hosted by Sister Myotis, begin promptly at 7. Tickets are $10.

The Ostranders are produced in partnership with Memphis magazine and ArtsMemphis. This season's show sponsors are Dorothy O. Kirsch and Dr. Thomas Ratliff.

Eugart Yerian Lifetime Achievement Honorees: Jim and JoLynn Palmer

Community and Professional Division

Set Design

Justin Asher and Andy Saunders — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Bryce Cutler — Memphis, Playhouse on the Square

Melanie Mul — In the Heights, Hattiloo Theatre

Jack Yates — Into the Woods, Theatre Memphis

Jack Yates — The Producers, Theatre Memphis

Lighting

Jeremy Allen Fisher — Into the Woods, Theatre Memphis

Jeremy Allen Fisher — The Producers, Theatre Memphis

Zo Haynes — Peter and the Starcatcher, The Circuit Playhouse

John Horan — Billy Elliot, Playhouse on the Square

John Horan — Memphis, Playhouse on the Square

Costumes

Austin Conlee — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Amie Eoff — The Producers, Theatre Memphis

Rebecca Y. Powell — Memphis, Playhouse on the Square

Rebecca Y. Powell — Sister Act, Playhouse on the Square

Rebecca Y. Powell — The Matchmaker, Playhouse on the Square

Music Direction

Gary Beard — Into the Woods, Theatre Memphis

Thomas Bergstig — Billy Elliot, Playhouse on the Square

Thomas Bergstig — Memphis, Playhouse on the Square

Jeffery B. Brewer — The Producers, Theatre Memphis

Jason Eschhofen — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Sound Design

Zach Badreddine — Carrie the Musical, The Circuit Playhouse

Matt Cantelon — All The Way, Playhouse on the Square

Jason Eschhofen — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Jeremy Allen Fisher — Wait Until Dark, Theatre Memphis

David Newsome and Amanda Davis — Into the Woods, Theatre Memphis

Choreography

Geoffrey Goldberg — Billy Elliot, Playhouse on the Square

Patdro Harris — In the Heights, Hattiloo Theatre

Ellen Inghram — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Jared Thomas Johnson and Christi Hall — The Producers, Theatre Memphis

Jordan Nichols and Travis Bradley - Memphis, Playhouse on the Square

Supporting Actress in a Drama

Jessica "Jai" Johnson — Byhalia, MS, POTS@TheWorks

Michelle Miklosey — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Maggie Robinson — Peter and the Starcatcher, The Circuit Playhouse

Kim Sanders — The Other Place, The Circuit Playhouse

Morgan Watson — In the Red and Brown Water, Hattiloo Theatre

Supporting Actor in a Drama

Delvyn Brown — All the Way, Playhouse on the Square

David Foster — Peter and the Starcatcher, The Circuit Playhouse

Marc Gill — Byhalia, MS, POTS@TheWorks

Shadeed A. Salim — Radio Golf, Hattiloo Theatre

Christopher Tracy — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Leading Actress in a Drama

Jillian Barron — Byhalia, MS, POTS@TheWorks

Sarah Brown — Lettice & Lovage, New Moon Theatre Company

Natalie Jones — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Kim Justis — The Other Place, The Circuit Playhouse

Karen Mason Riss — Mothers & Sons, The Next Stage at Theatre Memphis

Leading Actor in a Drama

George Dudley — All the Way, Playhouse on the Square

John Moore — I Hate Hamlet, Germantown Community Theatre

Jordan Nichols — Buyer & Cellar, The Circuit Playhouse

Gregory Szatkowski — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Bertram Williams — Free Man of Color, Hattiloo Theatre

Supporting Actress in a Musical

Lorraine Cotten — Memphis, Playhouse on the Square

Jeanna Juleson — Billy Elliot, Playhouse on the Square

Carla McDonald — Carrie the Musical, The Circuit Playhouse

Kim Sanders — Billy Elliot, Playhouse on the Square

Montanez Shepherd — In the Heights, Hattiloo Theatre

Gia Welch — Into the Woods, Theatre Memphis

Supporting Actor in a Musical

Justin Asher — The Producers, Theatre Memphis

Jarrad Baker — Memphis, Playhouse on the Square

Curtis C. Jackson — Memphis, Playhouse on the Square

Seth Judice — Billy Elliot, Playhouse on the Square

Clark Richard Reeves — The Producers, Theatre Memphis

Leading Actress in a Musical

Susannah Corrington — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Meredith Koch — Ring of Fire: The Music of Johnny Cash, Germantown Community Theatre

Claire D. Kolheim — Sister Act, Playhouse on the Square

Maggie Robinson — Carrie the Musical, The Circuit Playhouse

Nikisha Williams — Memphis, Playhouse on the Square

Leading Actor in a Musical

Lee Hudson Gilliland — The Producers, Theatre Memphis

Jared Graham — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Philip Andrew Himebook — The Producers, Theatre Memphis

Nathan McHenry — Memphis, Playhouse on the Square

CJ Sagadia — In the Heights, Hattiloo Theatre

Small Ensemble

Byhalia, MS, POTS@TheWorks

Mothers & Sons, The Next Stage at Theatre Memphis

Ring of Fire: The Music of Johnny Cash, Germantown Community Theatre

The Compleat Wrks of Wllm Shkspr (Abridged), The Next Stage at Theatre Memphis

The Other Place, The Circuit Playhouse

Large Ensemble

All the Way, Playhouse on the Square

In the Heights, Hattiloo Theatre

Memphis, Playhouse on the Square

Peter and the Starcatcher, The Circuit Playhouse

Sister Act, Playhouse on the Square

Featured Role/Cameo

Jillian Barron — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Evie Bennett and Anna Lunati — Into the Woods, Theatre Memphis

Travis Bradley — Billy Elliot, Playhouse on the Square

Jaukeem Balcom, Daniel Gonzalez, and Ryan Patrick Jones — Sister Act, Playhouse on the Square

L. Simeon Johnson — In the Heights, Hattiloo Theatre

Best Original Script

Byhalia, MS, POTS@TheWorks

Short/Stories, Voices of the South

Best Production of an Original Script

Byhalia, MS, POTS@TheWorks

Short/Stories, Voices of the South

Direction of a Drama

Justin Asher — A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Stephen Hancock — All the Way, Playhouse on the Square

Robert Hetherington — Peter and the Starcatcher, The Circuit Playhouse

Jeffrey W. Posson — The Compleat Wrks of Wllm Shkspr (Abridged), The Next Stage at Theatre Memphis

Anne Dauber Scarbrough — Buyer & Cellar, The Circuit Playhouse

Direction of a Musical

Lorraine Cotten — Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

Patdro Harris — In the Heights, Hattiloo Theatre

Dave Landis — Sister Act, Playhouse on the Square

Jordan Nichols — Memphis, Playhouse on the Square

Cecelia Wingate — The Producers, Theatre Memphis

Best Production of a Drama

All the Way, Playhouse on the Square

A Streetcar Named Desire, Germantown Community Theatre

Buyer & Cellar, The Circuit Playhouse

Peter and the Starcatcher, The Circuit Playhouse

The Other Place, The Circuit Playhouse

Best Musical Production

Dirty Rotten Scoundrels, Germantown Community Theatre

In the Heights, Hattiloo Theatre

Memphis, Playhouse on the Square

Sister Act, Playhouse on the Square

The Producers, Theatre Memphis

Speaking of Ostrander Awards

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

More by Chris Davis

ADVERTISEMENT
© 1996-2016

Contemporary Media
460 Tennessee Street, 2nd Floor | Memphis, TN 38103
Visit our other sites: Memphis Magazine | Memphis Parent | Inside Memphis Business
Powered by Foundation