Monday, April 24, 2017

High School Musical Award Nominees Announced, 2016-17

Posted By on Mon, Apr 24, 2017 at 1:40 PM

orpheum.jpg
The time has come to honor the stars of tomorrow with some play prizes today. The nominees for this year's High School Musical Awards have been announced. Now we have to wait till May 25 to find out who the winners are.

Outstanding Front of House

The Sound of Music, Arlington High School
In the Heights, Hernando High School
The Little Mermaid, Corinth High School
My Fair Lady, Northpoint Christian School
Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
Little Women, St. Mary’s Episcopal School
Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Production Materials Sponsored by Winston Wolfe
Zombie Prom, Bolton High School
My Fair Lady, Northpoint Christian School
Into the Woods, Briarcrest Christian School
Sister Act, Harding Academy
Sister Act, St. Agnes Academy
Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Artistic Element
The Playing Cards, Lucky Stiff, Blytheville High School
3D Glasses, Zombie Prom, Collierville High School
Under the Sea Bubbles, The Little Mermaid, Corinth High School
The Airplane, The Drowsy Chaperone, Olive Branch High School
The Library, Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
The Witch Costume, Big Fish, St. George’s Independent School

Outstanding Chorus
The Sound of Music, Arlington High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Evangelical Christian School
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
In the Heights, Hernando High School
42nd Street, Houston High School
The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Man of La Mancha, Memphis University School

Outstanding Small Ensemble
Toffee’s Girlfriends, Zombie Prom, Bolton High School
The Gasoline Guys, Zombie Prom, Collierville High School
The Freddie My Love Girls, Grease, Madison Academic High School
The Yellow Brick Road Duo, The Wiz, Ridgeway High School
The March Sisters, Little Women, St. Mary’s Episcopal School
The Mersisters, The Little Mermaid, University School of Jackson

Outstanding Large Ensemble Sponsored by Gould’s Academy
The Nuns, The Sound of Music, Arlington High School
The Brothers, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Evangelical Christian School
The Ancestors, The Addams Family, Jackson Christian School
The Prisoners, Man of La Mancha, Memphis University School
The Mermaids, Peter Pan, Jr., Sacred Heart of Jesus High School

Outstanding Student Orchestra
The Sound of Music, Arlington High School
42nd Street, Houston High School
Sister Act, Overton High School
The Little Mermaid, University School of Jackson
High School Musical, White Station High School

Outstanding Dance Execution
Zombie Prom, Bolton High School
Zombie Prom, Collierville High School
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
In the Heights, Hernando High School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Choreography
Zombie Prom, Collierville High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Evangelical Christian School
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
In the Heights, Hernando High School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
Back to the 80s, Senatobia High School

Outstanding Hair and Makeup
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Little Women, St. Mary’s Episcopal School
Oklahoma!, Tipton-Rosemark Academy
Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Costumes
Into the Woods, Briarcrest Christian School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Man of La Mancha, Memphis University School
My Fair Lady, Northpoint Christian School
Little Women, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Set
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
The Addams Family, Jackson Christian School
The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Man of La Mancha, Memphis University School
Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
Little Women, St. Mary’s Episcopal School
Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Lighting
Zombie Prom, Bolton High School
Into the Woods, Briarcrest Christian School
The Addams Family, Jackson Christian School
The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Man of La Mancha, Memphis University School
Big Fish, St. George's Independent School
Little Women, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Technical Achievement

Into the Woods, Briarcrest Christian School
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
42nd Street, Houston High School
Man of La Mancha, Memphis University School
Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
Big Fish, St. George's Independent School
Little Women, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Music Direction
Tammy Holt, Into the Woods, Briarcrest Christian School
Jason Eschhofen, 42nd Street, Houston High School
Thomas Bergstig, Zombie Prom, Bolton High School
Josh Quinn, Man of La Mancha, Memphis University School
Julie Millen, Little Women, St. Mary’s Episcopal School
Johnny Kimbrough, The Addams Family, Jackson Christian School
Lalania Vaughn, Oklahoma!, Tipton-Rosemark Academy

The Bravo Award
Harriston Jones as Pugsley in The Addams Family, Jackson Christian School

Student Technical Achievement Award
Amber Allen Germantown High School
Jazmin Arnold Bolton High School
AJ Cocroft Germantown High School
Natalie Eslami Lausanne Collegiate School
Emma McVay Collierville High School
Deborah Noel Germantown High School
Wolfgang Stoltz Germantown High School
Olivia Trippeer Hutchison School
Arianne Untal Bolton High School

Student Creative Achievement Award Sponsored by The Crump Firm, Inc.
Elizabeth Austin Hutchison School
Trevor Birchett Northpoint Christian School
Aubrey Dearen Harding Academy
Lily Donaldson Bolton High School
Michael Gaffney Bolton High School
Susan Ily Jeanniton Arlington High School
Grace Korsmo Arlington High School
Madison Neel Evangelical Christian School
Kirsty-Rhe Janse Collierville High School

Student Stage Management Award
Dustin Aibarracin Corinth High School
Cheyenne Jones- Rhodes Southaven High School
Maggie Lathem Germantown High School
Grace Looney & Shelby Williamson Bolton High School
Megan Leslie Northpoint Christian School

Outstanding Featured Dancer
Grayson Todd as Rolf, The Sound of Music, Arlington High School
Maggie Page as Turquoise Wife, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Evangelical Christian School
Fred Garner as Durdles, The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
Tim O'Toole as Andy, 42nd Street, Houston High School
Juli Anna Stanford as Anytime Annie, 42nd Street, Houston High School
Melody DeMoulin as The Moon, The Addams Family, Jackson Christian School
Carrie Clowes as Dream Laurey, Oklahoma!, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Featured Actress
Caroline Morath as Sister Margaretta, The Sound of Music, Arlington High School
Taylor Cage as Mimi's Mother, Rent, Central High School
Josie Davis as Alexi Darling, Rent, Central High School
Erin 'O Brien as Trix, The Drowsy Chaperone, Christian Brothers High School
Lucy Nassif as Fermina, Man of La Mancha, Memphis University School
Katy Cotten as The Witch, Big Fish, St. George’s Independent School
Marlee Wilson as Pinocchio, Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Featured Actor
Paris Harvey as Ensemble Man #1, Lucky Stiff, Blytheville High School
Nicolas Blue as Homeless Man, Rent, Central High School
William Trotter as Mr. Feldzieg, The Drowsy Chaperone, Christian Brothers High School
Trenton Jiles as Simeon, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Evangelical Christian School
Kyle Bowers as Bazzard, The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
Will Crowe as Uncle Fester, The Addams Family, Jackson Christian School
Wynston Turner as TJ, Sister Act, Overton High School

Outstanding Supporting Actress
Ellie Armitage as Ginger, Zombie Prom, Bolton High School
Riley Paige Lara as Daniella, In the Heights, Hernando High School
Sarah Cate Melton as Maggie Jones, 42nd Street, Houston High School
Olivia Wilkinson as Cogsworth, Beauty and the Beast, Hutchison School
Christina Frye as Kitty, The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Emma Nair as Housekeeper, Man of La Mancha, Memphis University School
Katelyn Stewart as Aunt Eller, Oklahoma!, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Supporting Actor
Christian Powell as Neville, The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
Riley Young as Sonny/Piragua Guy, In the Heights, Hernando High School
Benjamin Cheng as LeFou, Beauty and the Beast, Hutchison School
Alex Fleet as Gangster #1, The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Stan Smythe as Dr. Carrasco, Man of La Mancha, Memphis University School
Matthew Horton as Padre, Man of La Mancha, Memphis University School
Sam Childers as Steward, Into the Woods, St. Benedict at Auburndale

Outstanding Lead Actress
Asia Smith as Ms. Strict, Zombie Prom, Bolton High School
Megan Cheng as Cinderella, Into the Woods, Briarcrest Christian School
Mackenzie Kuykendoll as Princess Puffer, The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
Paige Hollenbeck as Peggy Sawyer, 42nd Street, Houston High School
Maggie Nash as Wednesday Addams, The Addams Family, Jackson Christian School
Dani Chaum as Jo March, Little Women, St. Mary’s Episcopal School
Emma Lawyer as Fiona, Shrek the Musical, Wynne High School

Outstanding Lead Actor
Jeremy Beloate as The Baker, Into the Woods, Briarcrest Christian School
Spencer Germany as Adolpho, The Drowsy Chaperone, Christian Brothers High School
Bradley Wallace as Usnavi, In the Heights, Hernando High School
Ethan Benson as Benny, In the Heights, Hernando High School
Bailey Dumlao as Julian, 42nd Street, Houston High School
Ethan Brasher as Gomez Addams, The Addams Family, Jackson Christian School
Brooks Eikner as Don Quioxte, Man of La Mancha, Memphis University School

Outstanding Direction by a Teacher
Karen Dean, Zombie Prom, Bolton High School
Kell Christie, 42nd Street, Houston High School
Jenna Britt, The Addams Family, Jackson Christian School
Ashley Bugg Brown, The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Flip Eikner , Man of La Mancha, Memphis University School
Ryan Kathman, Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
Jenny Madden, Little Women, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Overall Production
Zombie Prom, Bolton High School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
The Drowsy Chaperone, Lausanne Collegiate School
Man of La Mancha, Memphis University School
Into the Woods, St. Benedict at Auburndale
Little Women, St. Mary’s Episcopal School

People’s Choice Award
Voting Begins April 28, 2017 at 10am and closes May 20 at 10am.

The Orpheum’s High School Musical Theatre Awards are Thursday, May 25,  at 7pm. Tickets are $15-$40 and go on sale to the public Friday, May 5. Tickets will be available at www.orpheum-memphis.com and the Orpheum Box Office (901-525-3000).

CORRECTIONS
The original press release contained a couple of errors. This is the correct list of costume and choreography nominees.

Outstanding Costumes
Into the Woods, Briarcrest Christian School
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
Man of La Mancha, Memphis University School
My Fair Lady, Northpoint Christian School
Little Women, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Choreography

Zombie Prom, Collierville High School
The Mystery of Edwin Drood, Germantown High School
In the Heights, Hernando High School
42nd Street, Houston High School
The Addams Family, Jackson Christian School
Back to the 80s, Senatobia High School

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Readers also liked…

Most Commented On

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
© 1996-2017

Contemporary Media
460 Tennessee Street, 2nd Floor | Memphis, TN 38103
Visit our other sites: Memphis Magazine | Memphis Parent | Inside Memphis Business
Powered by Foundation